„Chichotek” interakcyjny spektakl dla przedszkolaków

„Chichotek” to opowieść o malutkim jak dłoń Chichotku, który by ratować od złych snów swojego króla Chichota i całe królestwo Chichotów, udaje się w niebezpieczną podróż po lekarstwo znajdujące się na Górze Strachów. Akcja bajki zaczyna się w Chichotowie - magicznym miejscu na ziemi, małym królestwie, w którym mieszkają ludziki - Chichoty. Włada nimi król Chichot i królowa Chichota. Dzięki Chichotom wszystkie stworzenia na świecie mogą wyrażać swoją radość - czyli chichotać. Chichotek podczas swojej podróży spotyka wiele ciekawych postaci i zaczyna lepiej rozumieć, czym jest prawdziwa odwaga. W całej wyprawie głównemu bohaterowi towarzyszy mała kotka - Zaśmiejka, która pomimo wielu różnic, jakie ich dzielą, staje się jego niezastąpioną przyjaciółką. Spektakl poprzez występujących w nim bohaterów, promuje postawy prospołeczne i asertywne, przekazane w sposób bardzo przystępny i atrakcyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Ogromnym walorem spektaklu, jest jego interakcyjny charakter. Dzieci biorą aktywny udział w „dzianiu się” bajki, w jej tworzeniu. Mali widzowie podczas przedstawienia wielokrotnie proszone są o pomoc (m.in.: w poszukiwaniu zaczarowanych kamieni ukrytych na sali, w zaśpiewaniu wspólnie piosenki czy wezwaniu pomocy dla bohaterów). Przedszkolaki mają okazję wpływać na losy bohaterów w pozytywny sposób, stają się „częścią bajki”. W ten sposób dzieci stawiane są w roli nie tylko odbiorców, ale również współtwórców teatralnych. Wierzymy, że takie doświadczenie wzmacnia u kilkulatków poczucie podmiotowości i własnej sprawczości oraz rozwija kreatywne podejście do siebie i świata.

REALIZATORZY:

scenariusz i reżyseria: Zuzanna Fijewska-Malesza oraz Agata Kołodziejczyk
konsultacja reżyserska: Ewa Malesza
scenografia: Mikołaj Malesza
muzyka: Filip Dreger
teksty piosenek: Natalia Fijewska-Zdanowska
obsada: Zuzanna Fijewska-Malesza i Agata Kołodziejczyk

Terminy najbliższych spektakli:

22.04.2024 poniedziałek godz 9.30 i 11.30
13.05.2024 poniedziałek godz 9.30 i 11.30
10.06.2024 poniedziałek godz 9.30 i 11.30

INFORMACJE I REZERWACJE

„Nie ma tu przesadnego dydaktyzmu. Jest za to piękna historia o odwadze w wyrażaniu swoich uczuć. Przedszkolaki rozumieją wszystko, podczas spektaklu, który oglądałem, reagowały żywo na wszystko, co działo się na scenie. Nie trzeba było nikogo prosić, by śpiewał czy w inny sposób pomagał Chichotkowi. Między sceną a widownią wytwarza się więź, dzieci czują, że stają się częścią historii, która dzieje się na ich oczach. Jeśli jakimś cudem nie zabraliście jeszcze swoich pociech do teatru, „Chichotek” jest idealnym ku temu powodem!”

(Chochlik Kulturalny, Włodzimierz Neubart)

„Ten spektakl udowadnia, że dla dzieci można tworzyć sztukę na naprawdę wysokim poziomie, z poszanowaniem inteligencji małego widza i dostosowaniem się do jego percepcji i doświadczenia."

(Czas Dzieci, Dorota Lipińska)

„Dzieci były wielokrotnie w teatrach, ale ten spektakl zdecydowanie najlepiej dzieci zainteresował.”

„komentarz z facebooka Teatru Młyn"

„Piękny wartościowy spektakl, od początku do końca przeprowadzony w fantastyczny sposób. Treści dostosowane do wieku dzieci, wartościowe objaśnienia emocji oraz wydarzeń. Teksty przemawiające do dziecięcej wyobraźni i uczuć. Super!"

„komentarz z facebooka Teatru Młyn"